AYDIN

TOBB Aydın İl Kadın Girişimciler Derneği Aydın, Ege Bölgesi'nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerdendir. Ege Denizi'ne kıyısı vardır. Didim ve Kuşadası gibi Türkiye'nin iki önemli turizm merkeziyle turizm potansiyeli yüksek bir ildir. Türkiye'nin ilk demiryolu kurulan şehridir. Aydın'da çok sayıda tarihî eser bulunur.

Aydının eski isimleri Tralleis ve Güzelhisar olup 14. yüzyılda Anadolu Beylikleri döneminde kurulan Aydınoğulları beyliği döneminde ismi Aydın olarak değişmiştir. Herodot Aydın ili ile ilgili “Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer” demiştir. Evliya Çelebi ise “Dağlarından yağ, ovalarından bal akar.” demiştir.

Aydın; çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Antik Çağda Afrodisias, Milet, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önde gelen kentlerdir. Bugünkü Aydın, Tralles Kenti ile birlikte MÖ 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş, 8. yüzyılda Lydia zamanında da en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılmıştır. Aydınoğulları zamanında şehrin adı Aydın Güzelhisarı olmuş, daha sonra Aydın adını almıştır. 1811’de İzmir, Saruhan (Manisa), Menteşe (Muğla), Antalya, Isparta sancaklarını kapsayan eyaletin merkezi oldu. Kurtuluş Savaşından sonra 1923 yılında Aydın müstakil vilayet olmuştur.

2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile merkez ilçe kaldırılarak aynı sınırlara sahip Efeler ilçesi kuruldu. Yine aynı kanun ile Aydın'da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başladı.

Aydın’da 395.494 hektar alanda sulu tarım yapılmaktadır.Zeytin ve meyvelikler en geniş alanı kaplar. İlde 6 Baraj (Kemer Barajı, Çine Topçam Barajı, Yaylakavak Barajı, İkizdere Barajı, Çine Adnan Menderes Barajı, Karacasu Barajı) mevcuttur. Aydın, zeytin, incir, kestane üretiminde Türkiye’de 1. sırada, pamuk üretiminde ise 3. sırada yer almaktadır. En yağışlı mevsim kıştır. Yaz mevsiminde yok denecek kadar az yağış almaktadır. Kar yağışı ender görünür.

Turizm, tarımdan sonraki ikinci önemli gelir kaynağıdır. Aydın'da Aydın Müzesi ve buna bağlı Yörük Ali Efe Etnografya Müzesi, Afrodisias Müzesi ve buna bağlı Karacasu Etnografya Müzesi, Milet Müzesi,Çine Kuva-i Milliye Müzesi, Çine Arıcılık Müzesi ve Nazilli Etnografya Müzesi olmak üzere 8 müze ile 21 önemli ören yeri mevcuttur.

Önemli ören yerleri Afrodisias (Karacasu), Alabanda (Çine), Alinda (Karpuzlu), Apollon Tapınağı (Didim), Gerga (Çine), Harpasa (Nazilli), Magnesia (Germencik-Ortaklar), Mastaura (Nazilli), Milet (Didim), Nysa (Sultanhisar), Priene (Söke), Tralleis (Efeler)’dir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı (Kalamaki), Kuşadası ve Didim plajları önemli sahillerdir.


Aydın

Eski Aydın Resimleri Eski Aydın Resimleri Eski Aydın Resimleri Eski Aydın Resimleri Aydın Aydın Aydın Aydın Aydın Aydın Aydın Arkeoloji Müzesi Yörük Ali Efe Müzesi

Ören Yerleri

Aydın'ın belli başlı ören yerleri Afrodisias, Alabanda, Alinda, Apollon Tapınağı, Gerga, Harpasa, Magnesia, Miletos, Nysa, Priene ve Tralleis'tir.
Afrodisias Afrodisias Müzesi Alabanda Alinda Apollon Tapınağı Gerga Harpasa Magnesia Miletos Nysa Priene Tralleis

Sahil Bölgesi

Didim ve Kuşadası
Didim Didim Didim Altınkum Didim Didim Didim Medusa Başı Kuşadası Kuşadası Liman Kuşadası Kuşadası Marina Kuşadası Güvercinada Kuşadası Kadınlar Denizi

Doğal Güzellikler

Aydın'da gezip görebileceğiniz pek çok doğal zenginlik bulunuyor. Bunlardan bazıları; Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Bafa Gölü Tabiat Parkı, Karabağlar Kanyonu, Kurşunlu Manastırı, Paşa Yaylası, Beşparmak Dağları (Bafa Gölü), Karacasu Yaylası, Çine Madran Yaylası, Sırtlanini Mağarası, Zeus Mağarası, Doğanbey Köyü ve Caferli Köyü'dür.
Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Bafa Gölü Tabiat Parkı Karabağlar Kanyonu Kurşunlu Manastırı Paşa Yaylası Beşparmak Dağları (Bafa Gölü) Karacasu Yaylası Çine Madran Yaylası Sırtlanini Mağarası Zeus Mağarası Doğanbey Köyü Doğanbey Köyü

Aydın'da Tadılması Gereken 9 Lezzet

Paşa böreği, keşkek, yuvarlama, dalgan böreği(döndürme), kulak çorbası, çöp kebabı(çöp şiş), kırlı kızartması, incir tatlısı, teleme tatlısı,
Paşa Böreği Keşkek Yuvarlama Dalgan Böreği(döndürme) Kulak Çorbası Çöp Kebabı(çöp şiş) Kırlı Kızartması İncir Dolması Teleme Tatlısı

  http://www.aydinkulturturizm.gov.tr/TR,64728/aydin-tanitim-brosuru.html

  http://www.aydin.gov.tr/default_b0.aspx?content=1008